vineri, 15 aprilie 2011

Comandanţi ai Marinei Militare Române

Comandanţii Marinei Militare Române


Onoare şi Patrie



Colonel Nicolae Steriade 22 octombrie 1860 - 27 decembrie 1863


Colonel Constantin Petrescu 27 decembrie 1863 - 11 februarie 1866


Maior Scarlat Murguleț 11 februarie 1866 - 17 martie 1867


Maior Emanoil Boteanu 17 martie - 30 aprilie 1867


Maior Anton Barbieri 30 aprilie 1867 - 1 ianuarie 1874


General Nicolae Dimitrescu-Maican 1 ianuarie - 10 decembrie 1874


Contraamiral Ioan Murgescu 10 decembrie 1874 - 1 aprilie 1877


General Nicolae Dimitrescu-Maican 1 aprilie - 1 decembrie 1877


Contraamiral Ioan Murgescu 1 decembrie 1877 - 8 aprilie 1879


General Nicolae Dimitrescu-Maican 8 aprilie 1879 - 10 mai 1888


Contraamiral Ioan Murgescu 10 mai 1888 - 1 aprilie 1901


Contraamiral Emanoil Koslinski 1 aprilie 1901 - 1 aprilie 1909


Contraamiral Eustațiu Sebastian 1 aprilie 1909 - 9 ianuarie 1917


Comandor Nicolae Negru 9 ianuarie 1917 - 1 iunie 1918


Viceamiral Constantin Bălescu 1 iunie 1918 - 3 noiembrie 1920


Contraamiral Constantin Niculescu-Rizea 3 noiembrie 1920 - 30 octombrie 1925


Viceamiral Vasile Scodrea 7 noiembrie 1925 - 13 ianuarie 1934


Viceamiral Ioan Bălănescu 13 ianuarie 1934 - 2 noiembrie 1937


Amiral Petre Bărbuneanu 2 noiembrie 1937 - 6 septembrie 1940


Viceamiral inginer Eugeniu Roșca 21 septembrie 1940 - 16 iunie 1942


Viceamiral inginer Ioan Georgescu 16 iunie 1942 - 27 martie 1945


Amiral Petre Bărbuneanu 27 martie 1945 - 10 decembrie 1946


Comandor Eugeniu Săvulescu 10 decembrie 1946 - 1 noiembrie 1948


Comandor Ioan Cristescu 15 decembrie 1948 - 25 august 1949


Viceamiral Emil Grecescu 25 august 1949 - 20 septembrie 1952


Contraamiral Florea Diaconu 20 septembrie 1952 - 13 aprilie 1954


Contraamiral Mihail Nicolae 13 aprilie 1954 - 18 martie 1959


Contraamiral Florea Diaconu 30 martie 1959 - 19 aprilie 1961


Viceamiral Gheorghe Sandu 19 aprilie 1961 - 29 noiembrie 1963


Viceamiral inginer Grigore Marteş 29 noiembrie 1963 - 4 iulie 1973


Viceamiral Sebastian Ulmeanu 13 decembrie 1973 - 21 martie 1979


Viceamiral Ioan Muşat 21 martie 1979 - 30 decembrie 1989


Amiral Mihai Aron 30 decembrie 1989 - 12 aprilie 1990


Viceamiral comandor Gheorghe Anghelescu 26 aprilie 1990 - 1 mai 1997


Viceamiral doctor Traian Atanasiu 1 mai 1997 - 1 ianuarie 2002


Amiral Corneliu Rudencu 1 ianuarie 2002 - 31 martie 2004


Amiral doctor Gheorghe Marin 1 aprilie 2004 - 13 septembrie 2006


Contraamiralul de flotilă Dorin Dănilă 3 noiembrie 2006 - 3 iulie 2010


Contraamiralul de flotilă Aurel Popa 3 iulie 2010 - prezent

2 comentarii:

Liviu spunea...

Bogdane, blogul asta e o minue, felicitari!

Am nevoie de niste referinte privind istoria navala romaneasca, mai ales ceva legat de ce s-a construit la Galati dupa sec. XVIII si provenienta lemnului.

De asemenea, felul cum descrii santierul naval e absolut teribil. Ca sociolog, nu m-as fi gandit la asa ceva! Iarasi, ai ceva referinte?

Multumesc!
Liviu
contact: man@mpifg.de

Blocul Meu spunea...

Felicitări pentru blog. sper sa continui cu toate aceste informații interesante. Succes!